Při nákupu autožárovek musíte pečlivě sledovat všechny potřebné parametry. Musíte mít v první řadě jasno, co do vašeho vozu patří, a co ne. V ideálním případě opíšete všechny údaje z manuálu, někteří lidé ovšem manuál vůbec neřeší a spoléhají na demontovaný vadný kus, který poslouží jako mustr. Na co se zaměřit?
Co nepřehlédnout na krabičkách výrobků nebo v e-shopech
Pracovní napětí – produkty určené pro osobní automobily napájí standardně autobaterie o napětí 12 V. Nákladní auta mají pod kapotou ukrytý akumulátor 24 V. Tomu také musí odpovídat osvětlovací technika, při nákupu totiž může snadno dojít k záměně.
Pracovní výkon (příkon) se udává ve Wattech a řídí se podle typu výrobků. Pro moderní světlomety novějších vozů je to nejčastěji H7 s pracovním příkonem 55 W. Jedná se o autožárovky s jedním vláknem pro tlumená i dálková světla. Starší vozy jsou vybaveny H4 žárovkami se dvěma vlákny s příkonem 55 nebo 60 W a pro typy H1 platí jmenovité příkony od 55 W do 100 W. Pokud byste instalovali zdroj s vyšším příkonem, než je povolen, můžete nevratně poškodit i konstrukci světlometu.
Světelný tok – tento parametr je optimalizován pro běžný provoz na evropských silnicích na základě dlouhodobých zkušeností a testů a odpovídá hodnotě 1500 lumen. Tento údaj musí výrobci uvádět povinně. Každá větší odchylka oběma směry je problematická, buď před sebe pořádně neuvidíte, anebo naopak budete oslňovat protijedoucí auta.
Délka životnosti – životnost běžných halogenek je relativně dlouhá, přibližně 3 tisíce hodin, ale můžete sáhnout i po osvědčených značkových typech označených jako Long nebo Ultra Life. Například výrobce Osram ve svých testovacích projektech potvrzuje jako standard délku života při průměrném ročním nájezdu necelých 15 tisíc km zhruba 7 let provozu. Výrobci se vyplatí nabídnout majitelům vozů i čtyřletou prodlouženou záruku.