O sociálních sítích slyšel dnes již každý z nás. Valná většina má také na některé či více z nich vytvořený účet. A ačkoliv se v některých ohledech liší, mnohé mají společné: umožňují sociální interakci lidí bez ohledu na to, kde se právě nachází. A tím doslova spustily proměnu našeho chování, zvláště pak u mladých lidí.
Dnes již neplatí, že si přátele vybíráme pouze z okruhu těch, které osobně známe. Díky sociálním sítím se můžeme spřátelit s kýmkoliv z celého světa, případně je pozvat, aby sledovali naše příspěvky, neboť by je mohly zajímat. Mnozí dokonce poměřují svou hodnotu tím, kolik mají právě zde přátel či sledujících.
Také nám umožňují mnohem snadněji plánovat určité akce, případně dát svým přátelům vědět, že nějakou chystáme. Velmi snadno s jejich pomocí také zjistíme počet těch, kteří na ni chtějí dorazit, a snadno jim také oznámíme případné změny v programu.
Je však otázkou, zda je to vše skutečně tak pozitivní, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je totiž pravdou, že mnozí majitelé těchto účtů se právě honí za co nejvyšším počtem sledujících, a obraz, který o sobě na sociální síti vytváří, je pro ně důležitější než to, jak jsou na tom v reálném životě. Koneckonců, před kamerou či fotoaparátem lze s klidem lhát.
Zapomenout nesmíme ani na to, že mnozí uživatelé jsou děti. Jistě, podle zákona smí mít účet až od 13 let, avšak nalijme si čistého vína, to nikoho nikdy nezastavilo. Je velmi jednoduché při registraci zadat, že je vám více let, a jelikož se to nijak neověřuje, můžete mít bez problému účet například na Facebooku či Instagramu.
To samozřejmě sebou přináší nová rizika, na která není dnešní společnost až tak připravená. Bohužel se zdá, že lidé jejich výhody oceňují více, než se bojí případných nebezpečí. Nakonec to však mnohdy dopadá tak, že na to člověk doplatí.