Starý nábytek má své osobité kouzlo. Prožil s námi mnoho let a mnoho si toho pamatuje. Pokud nám již jeho vzhled nevyhovuje, co takhle dát mu nový život? Starou sedačku jednoduše potáhnout novou látkou, židle nebo stůl obrousit a přelakovat? Klidně jinou barvou než byla ta původní. Změna je život, ale zachování kouzla starého nábytku je unikát.
Starou oprýskanou dřevěnou židli můžete slepit, na dřevu opravy vidět nejsou. Novodobý nábytek z dřevotřísky takové opravy nesnese. Dřevotříska se rozklíží nebo rozpadne a už vůbec jí nemůžete obrousit a přelakovat. Nebojte se vrhnout na renovace i složitějších kousků jako jsou komody a skříně. Polstrované židle, křesla nebo sedačky. Materiálů je na trhu k dostání nepřeberné množství.
Brousit dřevo lze několika způsoby. Můžete použít brusné papíry, nebo jemné kotoučky brusných vrtaček. Laky na dřevo volte dle způsobu užití nábytku. Lze zakoupit i laky vhodné do dětského pokoje, tedy absolutně nezávadné.
Na polstrování je k dostání široká škála možností dekoračních a čalounických látek v metráži. Můžete si vybrat od retro vzhledu až k nejmodernějším výstřelkům. K dostání jsou také sezónní vzory, myšleno jako vánoční či velikonoční. Můžete si díky dekoračním látkám sjednotit vzhled vybavení kuchyně a obývacího poje. Opakující se vzory vytváří v podvědomí pocit klidu a ladu. Čalounické látky se vyrábí z bavlny nebo polyesteru, aby byly dostatečně odolné a vydrželi po dalších spoustu let v dobré kondici.
Na čalounění nábytku, budete potřebovat také čalounickou sponkovačku a popřípadě materiál pro výplň. Výplňovým materiálem je například rouno, které také zakoupíte v metráži. Tohle rouno se používá také při výrobě dětských zavinovaček, polštářů nebo přikrývek.
Při vašem kutilském počinu však dbejte na ochranu svého zdraví a neváhejte užít ochranných pomůcek, které jsou k dostání na trhu. Jedná se například o ochranné brýle, rukavice nebo boty se zpevněnou špičkou.