My v naší krásné zemi máme nádhernou přírodu i zvířata v nich. V korunách stromů máme překrásné ptáky, kteří ještě lépe zpívají neúnavně od rána do večera. Přemýšleli jste ale o tom, kteří to vlastně jsou? U nás můžete spatřit na čtyři stovky druhů ptáků. Ale jenom polovina z nich u nás hnízdí na trvalo. A ta druhá odlétá v zimě za teplem nebo se u nás objevuje jenom zřídka. Největším problémem asi je, že ptáků ubývá. Je to způsobeno tím, že pole jsou chemicky ošetřována a rostliny a semena z nich jsou otrávená. I lesnímu ptactvu se v posledních letech moc nedaří.
Třeba sýčkovi u nás hrozí až vyhynutí. Je smutné, že chemické postřiky a pesticidy jsou pro nás důležitější než příroda, která nás obklopuje. U polních ptáků je situace opravdu alarmující. Za posledních pár let se jejich počet snížil již na polovinu. Nejhůře na tom je koroptev, čáp bílý, poštolka, skřivan polní, konipas luční, vlaštovka, havran, špaček obecný, vrabec polní. U všech těchto druhů se populace výrazně zmenšila. Některé druhy ptáků si na život ve městě zvykli. Zejména koňadry, kosové a holubi. Ale naopak stehlíci nebo vrabci pomalu z měst mizí. My jako jednotlivci můžeme také přispět.
Přestat používat chemické látky nebo pesticidy na našich zahradách a pozemcích. Také přestat používat chemikálie na praní nebo čištění domácností. Mějte přitom na paměti, že tím zachraňujete přírodu a ptactvo vůbec. U nás jsou vytvořeny ptačí oblasti. Jsou to chráněná území vyhlášena za účelem ochrany všech ptáků. V české republice je vyhlášeno zatím 41 ptačích oblastí, která činí rozlohu 7 035 kilometrů čtverečních. A celkově v celé Evropské unii je vyhlášeno celkem 5646 ptačích oblastí o celkové rozloze 541 867 kilometrů čtverečních. Jsou zapsány ve všech krásných oblastech v české republice. A to jak třeba v Kralickém sněžníku, Pálavě, jizerských horách, Třeboňsku nebo v Novohradských horách. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky má povinnost situaci v ptačích oblastech sledovat a podávat o nich pravidelné zprávy.